Dekoracje i ozdoby świąteczne - zrób to sam a

Wpis

piątek, 05 listopada 2010

Świąteczne ozdoby okienne

Świąteczne ozdoby malowane odręcznie

Jednym z moich ulubionych zajęć w okresie oczekiwania na święta jest wykonywanie malowanych świątecznych dekoracji okiennych. Uwierz mi, Ty też możesz czerpać wielką satysfakcję z ozdabiania okien swojego mieszkania lub domu. Aby osiągnąć zaskakujące rezultaty nie musisz być artystą - ja artystą nie jestem - w zupełności wystarczą odpowiednie farby ( o których będzie w dalszej części wpisu), odrobina chęci i szczypta wyobraźni. Śpieszę dodać, że przy zastosowaniu  właściwych farb dekoracja jest w stu procentach tymczasowa - nie ma najmniejszych problemów z jej usunięciem.

Dekoracje świąteczne okien wykonuję od wielu lat przed Świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocą. Zwykle mojej pracy towarzyszą ciekawskie spojrzenia dzieciarni z sąsiedztwa, niecierpliwie wyczekującej na jej ostateczny rezultat.

Bogatym źródłem inspiracji, z którego często korzystam tworząc swoje świąteczne ozdoby, są świąteczne widokówki. Wraz z upływem czasu i nabieraniem wprawy stają się one dla mnie coraz bardziej luźną inspiracją - malowanie według  własnych pomysłów  przychodzi mi coraz łatwiej. Możesz także wzorować się na dziecięcych kolorowankach ukazujących świąteczne sceny. Świąteczne dekorowanie okna możesz zacząć od prostych motywów, na przykład od namalowania bałwana w otoczeniu płatków śniegu ( to tylko ogólny pomysł ) Twoja wyobraźnia w trakcie malowania podpowie Ci resztę - spróbuj a przekonasz się, że mam rację.

 

Świąteczne szablony malarskie

Możesz wzbogacić swoja dekorację o wzory wykonywane w oparciu o malarskie szablony świąteczne zawierające motywy bożonarodzeniowe lub wielkanocne. Szablony takie możesz wykonać własnoręcznie ( o tym będzie w następnych wpisach ), lub możesz skorzystać z oferty sklepów internetowych. Malowanie przy pomocy szablonów malarskich jest wyjątkowo łatwe i pozwala na wielokrotne powtarzanie malowanego wzoru, w celu uzyskania złożonej kompozycji. Malujemy przykładając szablon do szyby lub innej gładkiej powierzchni. Następnie pędzelkiem lub gąbką lekko nasączona w farbie (ten sposób wydaje mi się lepszy) zamalowujemy otwory w szablonie. Po odjęciu szablonu na szybie pozostaje nasz wzór.

Zwykle używam wielorazowych szablonów świątecznych posiadających warstwę kleju, dzięki której nie musimy stosować specjalnych farb i nie istnieje ryzyko wypływania farby poza krawędzie malowanego wzoru. Jest to ważne, gdyż podciekająca farba powoduje powstanie malunku z nieestetycznymi zaciekami.

Ciekawym rozwiązaniem jest łączenie motywów dekoracyjnych według własnych pomysłów z motywami wykonanymi szablonami świątecznymi. Można dzięki temu uzyskać bardzo ciekawe kompozycyjne efekty.

 

Dekorowanie okien od "kuchni"

Teraz, w nagrodę, że dotarłeś/aś do tego miejsca chciałbym zdradzić Ci moją pilnie strzeżoną tajemnicę ułatwiającą tworzyć świąteczne ozdoby;-). Po wielu latach eksperymentowania z różnymi farbami najlepszą i zarazem najtańszą okazała się tempera. Należy jednak mieć na uwadze to, że tempery rozmazują się po kontakcie z wodą – nie powinny więc one mieć kontaktu z deszczem padającym na okna.

Wolę ozdabianie okien po zewnętrznej stronie, gdyż usuwanie dekoracji jest wtedy dużo łatwiejsze. Ja nie mam większego problemu z dekorowaniem zewnętrznych stron okien, gdyż okna mojego domu są przed deszczem chronione okiennicami. Oczywiście można malować szyby okienne od strony pomieszczenia – należy jednak wtedy zwrócić szczególną uwagę, by podczas usuwania dekoracyjnego malunku i mycia okna nie skapywała farba.

Przed przystąpieniem do ozdabiania okna dokładnie je umyj płynem do mycia okien i wysusz za pomocą  miękkiego papieru lub ewentualnie chusteczki. Wybierz stronę okna, na której ma znaleźć się Twoja dekoracja i do dzieła...

Zmywanie świątecznej dekoracji najłatwiej jest wykonywać w cieplejsze dni, z którymi stety, czy niestety w zimę różnie bywa. Narzędzia potrzebne do tego celu, to wiadro z ciepła wodą i gałganek. Farba schodzi bez większych problemów.

W przypadku, gdy usuwasz farbę z wewnętrznej strony okien staraj się, by woda z farbą nie kapała tam, gdzie mogłaby pozostawić ślady. Tempery choć zmywalne mogą plamić niektóre powierzchnie.

 

Szczegóły wpisu

Tagi:
Kategoria:
Autor(ka):
emce22
Czas publikacji:
piątek, 05 listopada 2010 22:36

Polecane wpisy

Trackback